Historia roweru część II

Kategoria: Blog

biały rower

Osiemnastowieczny projekt francuskiego hrabiego de Sivrac dał mocne podstawy dalszym wynalazcom. Trudno uwierzyć, że z drewnianego prototypu roweru wyewoluowały współczesne rowery elektryczne. Poznajcie dalszą część fascynującej historii rowerów.

Drezyna, czyli pierwszy rower biegowy        

Rowerki biegowe od kilku lat święcą triumfy. Ten dziwny wehikuł, wyglądający jak rower, aczkolwiek bez pedałów i przekładni łańcuchowej, jest świetnym wstępem do nauki jazdy. Jednakże rower biegowy nie jest ani wynalazkiem nowym, ani tym bardziej wynalazkiem pomyślanym, jako rowerowe przedszkole. Aby poznać jego historię musimy przenieść się do południowych Niemiec. Na początku XIX wieku, pośród lasów badeńskich, służbę pełnił baron Karl Friedrich Christian von Drais de Sauerbrun. Von Drais był inspektorem lasów. Aby ułatwić sobie podróżowanie po leśnych drogach, wymyślił pojazd dwukołowy. Wehikuł posiadał ruchomą kierownicę, siodełko, tylni hamulec, ale od znanego nam roweru odróżniał go brak współczesnego napędu. Napędzany był poprzez odpychanie się nogami od ziemi, stąd wzięła się nazwa pojazdu – maszyna do biegania. W 1818 roku von Drais opatentował swój wynalazek w Niemczech, ale prawdziwą popularność Laufsmachine zdobył wśród angielskiej arystokracji.

Szkocka myśl techniczna

Ponad dwadzieścia lat od czasów wynalazku von Draisa, w szkockim miasteczku Courthill kowal nazwiskiem Kirkpatrick Macmillan dokonał przełomowego odkrycia – wymyślił pedały. Były to całkiem inne pedały niż te, które stosujemy obecnie. Macmillan przymocował je do ramy w okolicach przedniego koła, następnie połączył je dwoma dźwigniami z kołem tylnim. Naciskając na pedały, wprawiało się w ruch dźwignie, które z kolei napędzały tylnie koło. Mimo że pojazd ważył aż 26 kg, mechanizm był na tyle skuteczny, że Macmillan pokonał na nim odległość jaka dzieli Thorhill od Glasgow, czyli 229 km! W roku 1842 był to wyczyn nie lada.
Ciekawostką jest, że kowal – wynalazca przekazał umiejętność jazdy swojej siostrzenicy – Mary Marchbank, która została pierwszą kobietą cyklistką.