Czy naprawdę warto zdecydować się na rower elektryczny?

Kategoria: Blog

rower elektryczny

W ostatnim czasie rynek rowerowy zapełnił się wieloma modelami rowerów elektrycznych. Choć nie są one żadną nowością, dopiero teraz przeżywają wielki boom. Niewątpliwie to wygodniejsza forma korzystania z jednośladów, dlatego nie ma się co dziwić, że podbiła serca tylu rowerzystów! Dziś chcielibyśmy przedstawić najważniejsze informacje o elektrycznych jednośladach, więc jeśli wahasz się nad zakupem takowego, przeczytaj ten artykuł!

Jak działa rower elektryczny?

Rower elektryczny działa dzięki zainstalowanemu w nim silnikowi, który wspomaga pedałowanie. Modele można podzielić na te z silnikiem na przednim bądź tylnym kole oraz na te z napędem centralnym. Dzięki elektrycznemu kontrolerowi podczas pedałowania otrzymujemy tyle mocy, ile potrzebujemy (przy szybszym pedałowaniu więcej, przy lekkim mniej), co pozwala z łatwością pokonywać wielokilometrowe trasy niezależnie od terenu. Przy jednośladzie montuje się również akumulator, dzięki któremu pojazd sprawdzi się nawet na długim dystansie.

Rodzaje elektryków

W zależności od potrzeb istnieją różne typy jednośladów.

  • Miejski – jest idealną propozycją na dojazdy do pracy i szkoły, ale sprawdzi się również w podróży. Na komfort jazdy wpływa konstrukcja e-bike’a, dzięki której plecy użytkownika nie są obciążone. W wariancie miejskim możemy również założyć np. dodatkowy kosz, co pozwoli sprawnie przewieźć zakupy czy akcesoria.
  • Górski (MTB) – takie rowery doskonale sprawdzą się na trudnych trasach. Strome podjazdy, górki i nierówne podłoże nie będą żadnym problemem! Główka ramy pod specjalnym kątem sprawia, że każda przeszkoda na drodze będzie mogła zostać pokonana. Jednoślad ten posiada również grubsze opony z dobrą przyczepnością, mocniejsze hamulce i silniejsze zawieszenie.
  • Trekkingowy (crossowy) – podobnie jak jego tradycyjne odpowiedniki sprawdzi się zarówno na krótkie wycieczki po mieście, jak i na dłuższe wyprawy po nieutwardzonym, trudniejszym terenie. Charakteryzuje się wytrzymałą konstrukcją, większymi kołami czy wyraźniejszą geometrią ramy.
  • Składak – idealne rozwiązanie dla tych, którzy kochają podróżować, ale mają ograniczone miejsce. Ten model z łatwością zmieści się nawet w małym mieszkaniu. Charakteryzuje się niewielką wagą i kompaktowymi rozmiarami, przez co bez problemu można go przewieźć autem czy pociągiem. Konstrukcja składaków jest bardzo zwrotna i zapewnia każdemu cykliście bardzo komfortową jazdę w mieście i poza nim.

Dlaczego warto?

Pokochaliśmy rowery elektryczne przede wszystkim za łatwość prowadzenia, komfort i wygodę jazdy – dzięki wspomaganiu jest ona łatwiejsza oraz mniej męcząca, szczególnie w trudnym terenie, podczas niesprzyjającej temperatury bądź kiedy pokonujemy długie trasy (a nie zawsze wystarcza sił). To także szczególnie istotne, kiedy stan zdrowia nie do końca pozwala nam na częstą jazdę jednośladem. Posiadając rower ze wspomaganiem, możemy uniknąć nadmiernego obciążenia organizmu, a dodatkowo przemieszczanie się, szczególnie w mieście, będzie dużo sprawniejsze. Oprócz unikania korków zostajemy również pozbawieni problemu z szukaniem miejsca parkingowego. Wszystko to może korzystnie wpłynąć na nasze finanse. Rowery elektryczne tak samo jak te tradycyjne, są również przyjazne dla środowiska – nie emitują spalin i nie zanieczyszczają powietrza. Czy może być jakieś lepsze rozwiązanie?

Rower elektryczny to idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie wygodę i komfort jazdy. Dzięki niemu można pokonywać długie trasy, przemieszczać się po mieście bez wysiłku oraz cieszyć się jazdą niezależnie od terenu. Jeśli zatem istnieją przeciwwskazania do jazdy na klasycznym rowerze, warto rozważyć opcję ze wspomaganiem elektrycznym!