Rower elektryczny to stosunkowo nowy wynalazek, który w samym wyglądzie nie różni się wcale od klasycznego roweru. Jednakże dookreślenie elektryczny powoduje, że rower elektryczny kojarzy się z rowerami dla leni, a wcale tak nie jest!
Krótka charakterystyka
Rower elektryczny korzysta z dwóch źródeł zasilania: akumulatora i siły naszych mięśni. Moc rowerowego silniczka nie może przekroczyć 250 W, w innym razie, w rozumieniu prawa byłby to skuter. Napęd ma charakter wspomagający, tzn. pracuje tylko wtedy, kiedy rowerzysta pedałuje i nie przekracza prędkości 25 km/h. Ponadto akumulator można zdemontować i doładować w domu lub przy wykorzystaniu specjalnej ładowarki, w samochodzie.
Rower dla każdego
Tak naprawdę nie wyprofilowanej grupy, dla której ten rower został stworzony. Może nim jeździć każdy w zależności od upodobań. Jednakże trudno oprzeć się wrażeniu, że jednym przyda się bardziej niż innym.
Rower elektryczny będzie świetnym rozwiązaniem dla seniorów, którzy nadal chcą żyć aktywnie, ale nie mogą pozwolić sobie na jazdę tradycyjnym pojazdem oraz osób, które ze względu na schorzenia, nie powinnt narażać się na zwiększony wysiłek. W tym wypadku nie potrzeba dużego nakładu siły, wystarczy tylko wprawić w ruch pedały, a żadna górka nie będzie już straszna.
No właśnie, górki i góry. Rower elektryczny jest też fajną alternatywą dla osób uprawiających kolarstwo górskie, w którym największą frajdę sprawia zjazd z góry. Podjazdy zabierają zazwyczaj sporo czasu i energii. Aby tego uniknąć warto wykorzystać dodatkowy napęd.
Rower elektryczny sprawdzi się także dla mieszkańców miast, chcących wprowadzić do swojego życia nawyk jeżdżenia do pracy na rowerze. Niestety nie każdy może sobie na taki środek lokomocji pozwolić. Trudno wyobrazić sobie pracownika dużej firmy, który na spotkaniu biznesowym pojawia się w garniturze założonym na przepocone ciało. Rozwiązaniem tego problemu jest malutki silniczek przymontowany do roweru.